JELENIA GÓRA- LUBLIN MAMY WSPARCIE SAMORZĄDÓW
Dodane przez admin dnia Luty 07 2016 15:41:41


W sprawie przywrócenia połączenia kolejowego Jeleniej Góry z Lublinem w zeszłym tygodniu wysłaliśmy pismo do Wiceministra Pawła Stommy- obecnie czekamy na odpowiedź. Swoje wsparcie wyraziła również władza. Poseł Marzena Machałek z okręgu jeleniogórsko- legnickiego i Poseł Monika Wielichowska z okręgu wałbrzyskiego zapowiedziały podjęcie działań w tej sprawie i wysłanie stosownych interpelacji do Premier Beaty Szydło. Obecnie również wysłaliśmy pismo do wszystkich samorządowców i senatorów obu okręgów. Poniżej jego treść:

My mieszkańcy Karkonoszy, Kotliny Jeleniogórskiej, Wałbrzycha i okolic domagamy się wydłużenia zgodnie z przyszłorocznym rozkładem jazdy pociągów 2016/17 relacji pociągu TLK I- 26102 BOLKO Lublin- Wrocław z i do Jeleniej Góry.


Naszym zdaniem likwidacja nocnego połączenia, które funkcjonowało w rozkładzie jazdy 2014/15 na odcinku Lublin- Warszawa jest nieuzasadniona i nieprzemyślana. W ten sposób utraciliśmy bezpośrednie połączenie kolejowe z Lubelszczyzną po raz kolejny. Dodatkowo przetrasowanie pociągu TLK “Aurora” relacji Jelenia Góra- Warszawa Wschodnia przez Poznań a nie przez Katowice spowodowało utratę bezpośredniego połączenia Karkonoszy i Wałbrzycha z Górnym Śląskiem! W naszej ocenie prowadzone przez PKP Intercity działania są niedopuszczalne i nieprzemyślane. Wobec powyższego wnioskujemy o przywrócenie powyższego połączenia kolejowego do Lublina trasą przez Katowice, Kielce, Radom w rozkładzie jazdy 2016/17. W obecnym rozkładzie jazdy od marca tego roku figurowały będą dwa połączenia kolejowe z Łodzią. Puszczanie pociągu IC 
"Asnyk" do Łodzi Kaliskiej jest niepotrzebne i niezrozumiałe. Jeden pociąg w relacji Jelenia Góra- Białystok p. Łódź w zupełności wystarczy. Można dokonać zamiany połączeń i za omawianego "Asnyka" uruchomić z wyjazdem po godzinie 10:00 TLK do Lublina z Jeleniej Góry. Wagony do owego połączenia można wykorzystać w obiegu z TLK "Aurora" z Warszawy Wschodniej lub Gdyni Głównej, które bezczynnie cały dzień stoją w Jeleniej Górze i Szklarskiej Porębie. W ten sposób zwiększy się dostępność komunikacyjna naszego regionu bez zwiększenia dotacji ze strony Ministerstwa Infrastruktury, która przypuszczamy że w przyszłorocznym rozkładzie będzie na takim samym poziomie jak obecnie.


Do pozytywnych aspektów przemawiających za uruchomieniem połączenia do Lublina należą:
- przywrócenie połączenia kolejowego Jeleniej Góry z Górnym Śląskiem, Kielcami, Radomiem i Lubelszczyzną;
- wprowadzenie konkurencji dla coraz słabiej funkcjonującej oferty PKS "Tour" Jelenia Góra;
- rozwój szeroko rozumianej turystyki w atrakcyjnym turystycznie rejonie Karkonoszy;
- lepsze wykorzystanie coraz lepiej funkcjonującej linii kolejowej nr 274;
- zwiększenie zainteresowania koleją jako najlepszego środka transportu po przez drastyczne skrócenie czasu przejazdu na linii kolejowej nr 274 prowadzącej z Wrocławia przez Świebodzice i Wałbrzych do Jeleniej Góry . 

Wprowadzenie powyższych zmian pozytywnie wpłynie na rozwój spółki PKP Intercity i całego Dolnego Śląska. 

Prosimy o wsparcie w postaci zorganizowania konferencji oraz wysłania pisma i interpelacji w wyżej wymienionej sprawie.

Z poważaniem Prezes
Komitetu Obrony Dolnośląskich Linii Kolejowych
Grzegorz Oleś


Gdyby żadna ze stron nie wyraziła zgody na zorganizowanie konferencji w tej sprawie, my smai jesteśmy w stanie ją zorganizować w dniu 17 marca 2016.